wtorek, 19 stycznia 2021

Kanon Krajoznawczy Polski. Obiekt nr 1: Grudziądz - zespół spichrzów nad Wisłą.

Zagłębiłem się w swoim archiwum fotografii, wykonywanych przez ostatnie lata w różnych stronach kraju. Będę co jakiś czas wrzucał krótkie (na fb) i nieco dłuższe (na blogu) fotorelacje z ciekawszych miejsc, jakie zdarzyło mi się odwiedzić. Zacznę od obiektów z Kanonu Krajoznawczego Polski (listy wybranych, najciekawszych obiektów w Polsce, stworzonej przez PTTK). 


Na początek – Grudziądz, miasto o zupełnie wyjątkowej panoramie, zdominowanej przez średniowieczną zabudowę. Zdjęcia wykonane w dniach 2017-04-13 i 2017-06-02.


Położony na prawym brzegu Wisły, był jednym z najważniejszych portów rzecznych już w czasach państwa krzyżackiego. 

Wyjątkowego rysu nadają miastu spichlerze, wznoszące się nad brzegiem Wisły. Co prawda, same budynki są w większości nieco młodsze, ale całe założenie ma genezę średniowieczną. Spichlerze powstały w drugiej połowie XIV w. i, poza pełnieniem funkcji magazynowych, związanych z tutejszym portem, weszły w skład fortyfikacji miejskich, których elementem jest też widoczna na zdjęciu Brama Wodna (XV w.). 


Większość spichlerzy została mniej lub bardziej zniszczona na przestrzeni wieków – to co widoczne jest obecnie, to efekty odbudowy i remontów, prowadzonych od XVII w (dużą część stanowią budynki przebudowane w XIX w.).

W przyziemiu niektórych spichlerzy widać ich oryginalne, średniowieczne fragmenty, wyróżniające się gotyckim wątkiem ceglanym.

Duża część spichlerzy z okresu średniowiecza została spalona w czasie potopu szwedzkiego, pozostała zastąpiona w XVII i XVIII w. nowszymi budowlami. Tutaj spichlerz z tego okresu (nr 45). 

 

Niektóre ze spichlerzy pełnią dziś funkcję mieszkalną. Tu jeden z nich - nr 29, przebudowany w XIX w.

Od strony miasta spichlerze są znacznie niższe - niektóre nawet parterowe, ale dzięki obecności zbocza doliny Wisły od strony rzeki wznoszą się na kilka kondygnacji. Na pierwszym planie pomnik ułana z dziewczyną (2008). 

Brama wodna i spichrz nr 9 (ul. Spichrzowa nr 9)

Brama wodna

Spichrze nr 9 i 11

Gotyckie przyziemie spichrza nr 15

Spichlerz nr 45

Spichlerz nr 47

Spichlerz nr 53

Spichlerze nr 40-45

Spichlerze w środkowej części Nadbrzeża Wiślanego
Spichlerze nr 45 i 47

Na pierwszym planie - spichlerz nr 9, przez niektórych utożsamiany z pierwszym spichlerzem, wybudowanym w Grudziądzu w roku 1364 (spichrzem kupca Bornwalda)






 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz